اصلی ترین دلایل صدا دادن کرکره برقی را بشناسید

امروزه بسیاری از کسب و کارها برای افزایش امنیت و رفاه از کرکره های برقی استفاده می کنند. یکی از معضلاتی که برخی از خریداران کرکره برقی از ان رنج می برند، مربوط به صدای ازار دهنده ان است. در این حالت باید بدانید که این مشکل، برای بسیاری از کرکره های برقی رخ می دهد. علت های مختلفی در تولید صدا در هنگام باز و بسته شدن کرکره ها، وجود دارد. یکی از دلایل رایج ان مربوط به سرویس و نگهداری این کرکره ها می باشد. در ادامه قصد داریم به دلایل صدا دادن کرکره برقی و روش های رفع صدای ان بپردازیم.

صدای موتور کرکره برقی

همانطور که می دانید کرکره برقی از قطعات متعددی تشکیل شده است که این قطعات برای عملکرد بهتر نیاز به روان کاری دوره ای دارند. در برخی موارد با روغن کاری نشدن چرخ دنده ها، چرخ ها و سایر اجزای کرکره برقی، ممکن صدای ناهنجاری از ان تولید شود. روغن کاری علاوه بر اینکه مانع از ایجاد صدا می شود. طول عمر موتور کرکره برقی را نیز افزایش می دهد. یکی دیگر از دلایل صدا دادن کرکره برقی مربوط به شل شدن قطعات ان می باشد.

صدای تیغه ها و ریل کرکره برقی

یکی از عمده علت های صدا دادن کرکره برقی اصحکاک و سایش تیغه ها روی ریل فلزی می باشد. کرکره برقی از تیغه های فلزی تشکیل شده است که لغزش و سایش دو تیغه فلزی بر روی هم منجر به ایجاد صدا می شود.

کرکره برقی قدیمی و فرسوده

کرکره برقی با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت عمر مفید خود را از دست می‏دهد و می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. چرا که با گذر زمان، کشیده شدن تیغه ها منجر می شوند که کرکره برقی هنگام باز و بسته شدن صدای بدی را ایجاد کند. علاوه بر این تیغه با تغییر فرم، بار اضافی را به موتور و ریل تحمیل می کند. همین امر یکی از دلایل صدا دادن کرکره برقی است.

کرکره برقی قدیمی و فرسوده
کرکره برقی قدیمی

گرما از دلایل تولید صدا در کرکره برقی

شاید جالب باشد که بدانید گرما یکی از عواملی است که ممکن است باعث تغییر فرم کرکره برقی شود. در برخی مناطق که هوا بسیار گرم است، نورخورشید موجب می شود تا کرکره برقی منبسط شود و از حالت ایده الش خارج شود. همین امر از دلایل صدا دادن کرکره برقی می باشد.

کشش فنر نامتعادل

هنگامی که کرکره برقی کشش  فنری نامتعادلی داشته باشد، به صورتی که بیش از حد زیاد یا کم باشد، موجب می شود موتور بار زیادی را به دوش بکشد و صدایی از از ریل ها و موتورها ایجاد شود که علاوه بر ازاردهنده بودن کار با این کرکره برقی پرخطر است.

برطرف کردن صدای کرکره برقی

در مطالب قبلی به دلایل صدا دادن کرکره برقی پرداختیم. در ادامه به راهکارهای رفع صدا در کرکره برقی می پردازیم.

جایگزین کردن پلاستیک سر تیغه ها

نصب محافظ پلاستیکی در سر تیغه ها، موجب می شود تا وقتی که تیغه ها داخل ریل ها قرار می گیرند، عملکرد نرم و بی صدایی داشته باشند. فرسودگی پلاستیک سر تیغه ها از دلایل صدا دادن کرکره برقی می باشد. چنانچه این پلاستیک ها از بین رفته باشند، باید برای تعویض انها اقدام کنید.

جایگزین کردن پلاستیک سر تیغه ها
جایگزین کردن پلاستیک سر تیغه ها

بررسی ریل ها

هر گونه اسیب دیدگی یا فرورفتگی در ریل باعث می شود، تا کرکره برقی به درستی علمکرد خود را انجام ندهد. شما با بررسی ریل ها و نحوه کارکرد انها می توانید صدا دادن کرکره برقی را رفع می کنید.

روغن کاری ریل ها

همانطور که گفتم عدم سرویس و روغن کاری ریل ها از دلایل صدا دادن کرکره برقی است. ریل های کرکره برقی به صورت دوره ای نیاز به روغن کاری دارند. روغن کاری ریل موجب می شود تا از سایش تیغه ها بر روی انها پیشگیری شود. البته بهتر است در این موارد از متخصصین راهنمایی بگیرید.

جایگزینی تیغه های آسیب دیده

ضربه دیدن یا اسیب دیدگی تیغه های کرکره برقی دلایل صدا دادن کرکره برقی می باشد. در این وضعیت باید از تکنسین مربوطه بخواهید، تا تیغه های سیب دیده را تعویض کند  تا مشکل کرکره برقی رفع شود.

روغن کاری موتور کرکره برقی

چنانچه موتور کرکره برقی صدا می دهد، بهترین راه حل روغن کاری موتور می باشد، با این حال ممکن است شناسایی این که دلیل صدای کرکره برقی از کمبود روغن یا دلیل دیگری است برای شما سخت باشد، پس بهتر است، از یک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید تا عیب یابی کند.

سخن پایانی

کرکره برقی مزایای زیادی از جمله امنیت، آسایش و زیبایی را به همراه دارد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی مانند صدای آزاردهنده مواجه شوید. در این مقاله به بررسی دلایل مختلف صدا دادن کرکره برقی و راهکارهای رفع آن پرداختیم. با سرویس و نگهداری منظم، عیب یابی و تعمیر به موقع، و تعویض قطعات فرسوده می توانید از شر این مشکل خلاص شده و از عملکرد بی صدا و روان کرکره برقی خود لذت ببرید.

سوالات متداول

  1. چه عواملی می توانند باعث ایجاد صدای آزاردهنده در کرکره برقی شوند؟
    برخی عوامل نظیر مشکلات مربوط به ریل و تیغه ها، مانند ساییدگی یا آسیب دیدگی ریل ها، عدم تراز بودن ریل ها، شل شدن یا شکستن پیچ و مهره های ریل ها، مشکلات مربوط به موتور مانند فرسودگی یا خرابی بلبرینگ ها، نیاز به روغن کاری موتور و قطعات متحرک، شل شدن یا شکستن تسمه موتور، عدم روغن کاری و سرویس کرکره برقی، قدیمی بودن کرکره می توانند دلایلی برای صدا دادن کرکره برقی باشند.
  2. چگونه می توان از ایجاد صدای آزاردهنده در کرکره برقی پیشگیری کرد؟
    شما با انتخاب کرکره برقی با کیفیت، استفاده از تیغه های ضخیم و مرغوب، انتخاب موتور مناسب با قدرت کافی، اطمینان از کیفیت یراق آلات و ریل ها، رعایت اصول و استانداردهای نصب، تراز بودن دقیق ریل ها و تیغه ها، سرویس و نگهداری منظم، روغن کاری دوره ای ریل ها، تیغه ها و موتور میتوانید از صدای ناهنجار کرکره برقی پیشگیری کنید.
  3. چه زمانی باید برای تعمیر کرکره برقی به متخصص مراجعه کرد؟
    اگر با وجود روغن کاری و بررسی منظم، همچنان صدای کرکره برقی شما آزاردهنده است. یا اینکه متوجه آسیب دیدگی یا فرسودگی در تیغه ها، ریل ها یا سایر قطعات کرکره برقی خود شدید، باید از تکنسین مربوطه کمک بگیرید.

 

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 19 =