رسیور کرکره برقی چیست و چه کارآیی دارد؟رسیور در کرکره برقی وظیفه دریافت سیگنال و فرمان دادن به موتور کرکره را جهت باز و بسته شدن درب کرکره بر عهده دارد. اما شاید با این سوال مواجه شوید که نحوه عملکرد رسیور کرکره برقی به چه شکل است؟ در کرکره های برقی، رسیور اغلب در بالای ریل و در قسمت فوقانی آن نصب می شود. در ادامه با ما همراه شوید تا در راطبه با رسیور کرکره برقی و عملکرد آن توضیحاتی را ارائه کنیم.

معرفی رسیور کرکره برقی

رسیور یکی از قطعات اصلی در سیستم کرکره برقی به حساب می آید که وظیفه کنترل و باز و بسته کردن درب کرکره را بر عهده دارد. رسیور کرکره برقی از دو قطعه اصلی سنسور و کنترلر تشکیل شده است. این دو قسمت با همکاری متقابل موجب عملکرد صحیح رسیور کرکره برقی می شوند. به طور معمول سنسور بالای کرکره برقی نصب می شود و تشخیص حرکت درب بر عهده  این قطعه است. سنسور به این دلیل بالای کرکره برقی نصب می شود تا با توجه به وضعیت درب، اطلاعات لازم را به کنترلر ارسال کند و بدین شکل عملکرد درب کرکره را بهینه کند.

این سنسورها دارای تکنولوژی های مختلف روز دنیا طراحی شده است که شامل سنسورهای الکترومغناطیسی و اپتیکی می باشد.کنترلر در سنسور وظیفه کنترل حرکت درب را بر عهده دارد. این قطعه با توجه به دستوراتی که از سنسور دریافت می کند عملکرد درب را بر عهده دارد.البته انواع مختلفی از کنترلر در رسیور کرکره برقی به کار می رود که شامل کنترلر سیستم های خودکار، سیستم های مجهز به سنسور حرکت و همچنین ریموت کنترل است.

عملکرد رسیور کرکره برقی به چه شکل است؟

حتما با این سوال مواجه می شوید که عملکرد رسیور کرکره برقی چگونه است؟رسیور کرکره برقی با زدن دکمه ریموت  شروع به کار می کند. در واقع زمانی که دکمه ریموت را فشار می دهید سیگنال توسط رسیور از ریموت دریافت  و به موتور منتقل می شود. بعد از انتقال سیگنال به موتور، درب کرکره برقی نیز به دنبال آن باز یات بسته می شود. از همه مهمتر اینکه رسیور قابلیت این را دارد که سیگنال های دریافتی را به راحتی تجزیه و تحلیل کند و نیروی لازم برای باز و بسته کردن درب کرکره را به راحتی تامین کند.

عوامل موثر در خراب شدن رسیور کرکره برقی چیست؟

به طو معمول برخی از موارد ممکن است عملکرد رسیور کرکره برقی را مختل کرده و موجب عملکرد نادرست آن شود. از مهمترین عوامل موثر بر خراب شدن رسیور کرکره برقی می توان موارد زیر را نام برد:

نفوذ آب

از مهمترین دلایلی که موجب خراب شدن رسیور  کرکره برقی می شود می توان نفوذ آب را نام برد.به این نکته دقت داشته باشید که برای پاک کردن رسیور کرکره برقی از آب مستقیم استفاده نکنید بلکه می توانید با پارچه ای نمدار آن را تمیز کنید. البته در زمان شست و شوی کرکره برقی بهتر است ابتدا روی رسیور پلاستیکی قرار دهید و سپس کرکره برقی را بشویید تا بدین شکل آب به درون رسیور کرکره برقی نفوذ نکند.

تابش نور خورشید به صورت مستقیم

شرایط آب و هوایی در بسیاری از شهرها متفاوت است و این در حالی است که برخی از شهرها  با تابش نور مستقیم خورشید مواجه هستند. با این حال اگر در چنین شرایط آب و هوایی زندگی می کنید بهتر است ابتدا  روی رسیور کرکره برقی یک سایبان قرار دهید.

عدم تنظیم صحیح

در زمان نصب  قطعات درب ها و کرکره برقی بهتر است از تکنسین با تجربه و نیروهای ماهر و کارآمد استفاده کنید. نصب این قطعات باید با دقت بالا انجام شود بهین دلیل نصب آن توسط تکنسین کاربلد بسیار حائز اهمیت است. به این نکته دقت داشته باشید که اگر رسیور کرکره برقی به درستی تنظیم نشود ممکن است در طول زمان  خراب شود و از کار بیافتد.با این حال عدم تنظیم صحیح رسیور کرکره برقی نیز از مهمترین عوامل خراب شدن این قطعه است.

عوامل طبیعی

از دیگر عوامل خراب شدن رسیور کرکره برقی می توان به بارش باران ان هم هم باران اسیدی اشاره کرد. بارش باران اسیدی  سرعت رسیور را خراب می کند. البته برای محافظت بهتر از رسیور می توانید رسیور را با پلاستیک بپوشانید تا آسیب دیدگی آن ناشی از باران اسیدی کاهش یابد.

مزایای رسیور کرکره برقی

رسیور کرکره برقی یکی از قطعات اصلی در کرکره برقی است که در صورت خراب شدن باز و بسته شدن درب کرکره نیز به درستی انجام نمی شود و در نتیجه عملکرد درب نیز مختل می شود. بنابراین می توان بیان کرد که کرکره رول  دارای مزیت های زیادی است که موجب عملکرد درست باز و بسته شدن درب کرکره نیز می شود.

یکی از مهمترین مزیت رسیور کرکره برقی  این است که عملکرد درب را بهبود بخشیده و بدین شکل  امکان کنترل و سریع باز و بسته شدن درب کرکره را فراهم می کند. البته با توجه به فن آوری های جدید در طراحی رسیور کرکره برقی، این قطعه با استفاده از برخی از نرم افزارهای هوشمند به خوبی کنترل می شود.نصب نرم افزارهای هوشمند برای کنترل بهتر رسیور کرکره شفاف  از راه دور و با اتصال به اینترنت بر روی تلفن همراه انجام می شود. با توجه به این امر چنین امکاناتی موجب کنترل بهتر و دقیق تر درب می شود.

از دیگر مزیت های رسیور  کرکره برقی می توان به نصب سریع و راحت آن اشاره کرد. نصب این قطعه در کرکره برقی بسار ساده و به صورت خودکار انجام می گیرد. علاوه بر این رسیور کرکره برقی در مقابل عملکرد بالایی که دارد از قیمت مناسبی برخوردار است و این امکان را برای کاربران فراهم می کند که با هزینه کمتری از نتیجه خوب آن بهره مند شوند.

با توجه به انکه رسیور یکی از اجزای مهم در کرکره برقی محسوب می شود موجب افزایش عملکرد و کارآیی درب کرکره برقی می شود. از طرفی دارای قابلیت ها و امکانات زیادی است که موجب کنترل بهتر درب کرکره برقی می شود.

یکی دیگر از مزیت های رسیور کرکره برقی این است که در مدت زمان کوتاهتری، سیگنال  را از ریموت کنترل دریافت و به موتور ارسال می کند. علاوه بر رسیور، کرکره های برقی نیز دارای سنسور می باشند که در زمان بسته شدن کرکره مانع از برخورد آن به زمین می شوند.با توجه به این امر در صورت عدم برخورد کرکره به زمین، عملکرد باز و بسته شدن کرکره به خوبی انجام می شود. در غیر این صورت در صورت نبود رسیور یا عدم تنظیم درست آن ممکن است کرکره با سرعت بالایی به زمین بخورد و در نتیجه موتور کرکره نیز آسیب ببیند.

سخن پایانی

رسیور کرکره برقی وظیف دریافت سیگنال و ارسال آن را به موتور جهت باز و بسته کردن درب کرکره برقی بر عهده دارد. رسیور کرکره برقی از دو قطعه اصلی سنسور و کنترلر تشکیل شده است. این دو قسمت با همکاری متقابل موجب عملکرد صحیح رسیور کرکره برقی می شوند. به طور معمول سنسور بالای کرکره برقی نصب می شود و تشخیص حرکت درب بر عهده  این قطعه است.

سنسور به این دلیل بالای کرکره برقی نصب می شود تا با توجه به وضعیت درب، اطلاعات لازم را به کنترلر ارسال کند و بدین شکل عملکرد درب کرکره را بهینه کند. این سنسورها دارای تکنولوژی های مختلف روز دنیا طراحی شده است که شامل سنسورهای الکترومغناطیسی و اپتیکی می باشد.کنترلر در سنسور وظیفه کنترل حرکت درب را بر عهده دارد. نصب کرکره برقی را باید به نصاب ماهر و کاربلد بسپرید به این دلیل که نصب آن تنظیمات خاصی دارد و در صورت عدم درست نصب آن ممکن است مشکلات جدی تری در کرکره به وجود بیاید.

سوالات متداول

در زمان تمیز کردن رسیور کرکره برقی باید به چه مواردی توجه داشت؟

در زمان تمیز کردن و شستن کرکره برقی باید رسیور را به وسیله ای پلاستیکی پوشاند تا آب به درون آن نفوذ نکند. از طرفی سایه بانی بر روی آن قرار دهید تا در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

مزیت های استفاده از رسیور کرکره برقی چیست؟

از مهمترین مزیت های رسیور کرکره برقی می توان افزایش سرعت عملف حذف شدن نیروی فیزیکی، طولانی تر شدن عمر کرکره برقی و تنظیم صحیح زمان باز و بسته نمودن درب را نام برد.

طولانی تر شدن عمر کرکره برخی به چه عواملی بستگی دارد؟

رسیور کرکره برقی یکی از مهمترین اجزای  کرکره برقی است که سالم بودن آن در عمر کرکره برقی تاثیر بسزایی دارد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =