شاید بخواهید بدانید تعمیر موتور کرکره برقی چگونه انجام می گیرد؟ یا این که بپرسید آیا می توان این کار را خودمان و بدون نیاز به تکنسین انجام دهیم؟ همان طور که می دانید این کرکره ها برای بالا و پایین شدن به موتور هایی نیاز دارند که ممکن است بعد از مدتی خراب شده و تعمیر احتیاج داشته باشند. از آن جایی که این موتور ها را در انواع و اقسام مختلفی تولید می کنند، نحوه تعمیر هر یک از آن ها نیز با دیگری متفاوت می باشد.

تعمیر موتور کرکره برقی

اگر قصد تعمیر موتور کرکره برقی را دارید، باید نکاتی را در نظر گرفته و به فاکتور های خاصی توجه داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات، توجه به نوع موتور می باشد. تکنسین ها با توجه به نوع موتور، نحوه تعمیر ویژه ای برای آن در نظر می گیرند.

تعمیر موتور کرکره برقی توبولار

یکی از انواع موتور های مورد استفاده در این نوع درب ها، توبولار است. گاهی اوقات فروشندگان برای آن که قیمت تمام شده این نوع کرکره ها را پایین تر بیاورند، از این موتور ها استفاده می کند. این در حالی است که موتور توبلار مناسب مکان های شلوغ و پر تردد نیستند. در این شرایط توانایی لازم برای بالا و پایین کردن مداوم کرکره ها را نداشته و به سرعت خراب می شوند و نیاز به تعمیر موتور کرکره برقی خواهند داشت.

در سال های قبل به دلیل سخت بودن تعمیر این نوع موتور ها، تکنسین ها تعویض این قطعه را پیشنهاد می دادند. امروزه به دلیل بالا بودن قیمت ها، بهتر است که برای تعمیر آن اقدام کرده و دوباره آن را مورد استفاده قرار داد. این موتور ها در حالت کلی به شکل یک لوله می باشند که شامل سه بخشی داخلی به نام های موتور گیربکس -میکروسوئیچ ها و خازن و ترمز موتور کرکره برقی می شوند.

تعمیر کرکره برقی ساید

این نمونه از موتور ها به دلیل داشتن قیمت مناسب و تعمیر موتور کرکره برقی راحت تر نسبت به بقیه مدل ها بیش تر مورد استقبال قرار گرفته است. از طرفی قطعات مختلف این موتور ها به راحتی قابل دسترس هستند. این نوع موتور ها با توجه به شرایط دهانه، وزن و میزان تردد در مدل های مختلفی تولید می شوند.

 اکثر قطعات این دستگاه قابل تعویض بوده و در نتیجه تعمیر آن معمولا بسیار راحت می باشد. البته در برخی شرایط نیز امکان تعویض قطعات وجود نداشته و نمی توان این موتور ها را تعمیر کرد. مهم ترین قطعات مورد استفاده در این موتور ها عبارتند از:

 • پایه گیربکس موتور ساید
 • کلید سلکتور موتور ساید
 • چرخ دنده خورشیدی صفح پلیت
 • بوبین ترمز مس موتور ساید اهم بالا AC
 • جعبه میکروسوئیچ
 • چرخ دنده گرد ساده پایه گیربکس
 • چرخ دنده خاردار پایه گیربکس
 • کابل اتصال موتور به مدار فرمان
 • چرخ دنده شش ضلعی پایه گیربکس
تعمیر کرکره برقی ساید
مهم ترین قطعات مورد استفاده در موتور کرکره برقی

چه زمانی قادر به تعمیر موتور کرکره برقی هستیم؟

بسیاری از افراد می پرسند که آیا خودمان می توانیم برای تعمیر موتور کرکره برقی اقدام کنیم؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم که در حل برخی مشکلات جزئی که باعث عدم عملکرد درست این کرکره ها می شود، امکان این کار وجود دارد. در حالت کلی مهم ترین مواردی که در خصوص تعمیر این موتور ها بدون نیاز تکنسین می توانید برطرف کنید، عبارتند از:

 • قطع برق و پریدن فیوز کرکره اتوماتیک
 • قفل درب کرکره برقی به صورت دستی
 • شکستگی فنر کرکره اتوماتیک
 • مسدود شدن مسیر کرکره اتوماتیک
 • خرابی سنسور چشمی درب کرکره اتوماتیک
 • وجود مشکل در فرستنده کرکره
 • عدم تنظیم حد مجاز پایین آمدن کرکره اتوماتیک
 • تمام شدن باتری ریموت کنترل کرکره اتوماتیک

بیشتر بخوانید: کرکره بانکی یکی از مهمترین تجهیزات امنیتی دفاتر و بانک ها است.

نکاتی که در زمان تعمیر موتور کرکره برقی باید رعایت کنید

در زمان تعمیر موتور کرکره برقی باید دقت داشته باشید که همه چیز مطابق با اصول و استاندارد های خاصی انجام گیرد. مهم ترین نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • بررسی نوع موتور

در حالت کلی این موتور ها را در سه نوع مختلف ساید، توبولار و سانترال تقسیم بندی می کنند. برای تعمیر باید ابتدا نوع این دستگاه را تشخیص دهید. این موتور ها هم از نظر ظاهری و هم موقعیت نصبشان با یکدیگر متفاوت بوده و از هم قابل تشخیص هستند.

 • خرابی چشمی یا فتوسل کرکره برقی

این بخش، یکی از اجزاء مهم در کرکره برقی است که با خراب شدن آن، سیستم درب برقی از کار می افتد. گاهی اوقات خود چشمی از کار افتاده و برخی مواقع نیز سیم های آن قطع شده و امکان باز و بسته شدن کرکره وجود ندارد.

 • خرابی ریموت

از دیگری مواردی که می تواند در خراب شدن کرکره برقی موثر واقع شود، خرابی ریموت است. اگر کرکره برقی با مشکل مواجه شده و کار نمی کند، در قدم اول باید این قسمت را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

 • خرابی باتری

این موتور ها دارای یک باتری با حدود دو سال عمر مفید هستند، از این رو بعد از این مدت باید حتما تعویض شوند. برخی مواقع متوجه می شوید که مدار کنترل همواره در حال شارژ‌ باتری است اما باتری قادر به شارژ شدن نیست. در این شرایط باید باتری را تعویض کنید و از این طریق اقدام به تعمیر موتور کرکره برقی نمایید.

 • UPS دار یا بدون USP بودن رسیور کرکره

برخی از این نوع موتور ها از برق اضطراری استفاده می کنند. بنابراین اگر بدانید که موتور کرکره برقی شما این قابلیت را دارد یا خیر، می تواند در تعمیر آن به شما کمک کند.

 • فراموشی در باز کردن قفل دستی از جا قفلی

گاهی اوقات نیز قفل دستی از قسمت جا قفلی این نوع موتور ها بسته شده است و باید حتما باز شود. بسته بودن این قفل ها می تواند باعث عدم کارکرد درست موتور شود. همچنین می تواند باعث غر شدن تیغه اول و دوم شده و از باز و بسته شدن درست آن جلوگیری می کند که در نهایت باید به فکر تعمیر موتور کرکره برقی باشید.

نکاتی که در زمان تعمیر موتور کرکره برقی باید رعایت کنید
فراموشی در باز کردن قفل دستی از جا قفلی

کلام آخر

تعمیر موتور کرکره برقی یکی از اقداماتی است که بعد از مدتی استفاده باید انجام گیرد. در گذشته با توجه به پایین بودن قیمت ها و همچنین سخت بودن فرآيند تعمیر این کرکره ها، پیشنهاد به تعویض آن ها می شد. امروزه اما با توجه به زیاد شدن قیمت ها، نیرو های تکنسین به تعمیر به این نوع موتور ها می پردازند. این موتور ها را به دلایل مختلفی خراب شده و از کار می افتند. برای تعمیر آن ها باید ابتدا نوع موتور را تشخیص داده و سپس با توجه به ساختار داخلی آن، برای تعمیر آن اقدام کنید.

سوالات متداول برای تعمیر موتور کرکره برقی

 1. آگر کرکره برقی از ریل خود خارج شود چه اقدامی باید انجام دهیم؟

در این شرایط باید خونسردی خود را حفظ کرده و با ریموت کرکره را تا جای ممکن بالا ببرید. در نهایت نیز از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا کرکره ها را درون ریل مربوط به خود قرار دهند.

 1. لیمیت سوئیچ در کرکره برقی چه کاری انجام می دهد؟

این قطعه که در موتور این نوع کرکره ها قرار گرفته اند، برای تنظیم حد بالا و پایین آن مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. کدام یک از دو نوع موتور توبولار و ساید پیشرفته تر هستند؟

نمونه توبولار این نوع موتور ها نسبت به نوع دوم ارزان قیمت تر بوده و به عنوان موتور غیر صنعتی شناخته می شود.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دو =